" Totus Tuus" - XX Dzień Papieski

W niedzielne popołudnie 11 października 2020 roku po raz dwudziesty uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Papieskiego. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły poprowadzili nabożeństwo różańcowe z rozważaniami Ojca Świętego, a podczas Mszy św. sprawowanej przez proboszcza parafii ks. M Hejmana wystąpili z programem, który przypomniał wszystkim zebranym wydarzenia sprzed 42 lat, gdy na papieża został wybrany Polak – kardynał Karol Wojtyła. W programie, który powstał dzięki współpracy nauczycieli i rodziców, zaprezentowali się uczniowie klas VI,VII,VIII i schola parafialna. Każdego Dnia Papieskiego wracamy do tamtych chwil, gdy świat został zadziwiony wyborem Polaka na papieża, ale staramy się też zgłębiać jego przesłania, które nam zostawił.

Dzień Papieski co roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania.
W tym roku, gdy przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, hasłem Dnia Papieskiego są słowa biskupiego zawołania Jana Pawła II - "Totus Tuus - Cały Twój”( Maryjo). To są słowa, które towarzyszyły mu, jako księdzu, które przyjął, jako dewizę swojego życia, kiedy został biskupem w 1958 roku; towarzyszyły mu, kiedy był arcybiskupem Krakowa i towarzyszyły mu przez cały jego pontyfikat.
Ale Matka Boża była obecna w jego życiu już od dnia narodzin. Przychodzi na świat w 1920 roku, w maju – miesiącu Maryi. Rośnie pod Jej opieką wśród nadchodzących z ręki Opatrzności zdarzeń pierwszego okresu życia. „To jest teraz twoja Mama” – powiedział małemu Karolowi jego ojciec przed obrazem Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, po śmierci Emilii – wiernej żony i kochającej mamy.
Dziewięcioletni, wówczas, chłopiec miał o tym pamiętać przez całe swoje późniejsze życie, umieszczając w swoim herbie Biskupim dwa proste, ale jakże ważne słowa: Totus Tuus, czyli Cały Twój.

Nazywany jest Maryjnym Papieżem, bo całkowicie zawierzył Matce Bożej, co podkreśla także motto Jego pontyfikatu Totus Tuus - Cały Twój.

3 marca 1979 roku zapoczątkowuje w Rzymie zwyczaj publicznego odmawiania różańca w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Nie zdarza mu się przyjmować kogokolwiek bez ofiarowania swemu gościowi różańca.
Odwiedzając sanktuaria maryjne w różnych krajach powierzył opiece Matce Bożej mieszkańców tej ziemi i pielgrzymów. W 1997 roku zawierzył Maryi na Jasnej Górze cały Kościół na progu nowego trzeciego tysiąclecia. W Jego herbie biskupim który stał się papieskim, pod lewym ramieniem krzyża znajduje się litera ”M” – symbolizująca Maryję. Szczególnej opieki Matki Boskiej doświadczył podczas zamachu - 13 maja 1981 roku.Po zamachu powiedział: „Byłaś mi Matką zawsze, a w sposób szczególny 13 maja 1981 r., kiedy czułem przy sobie Twoją opiekuńczą obecność… " We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem – i stale będę to powtarzał – szczególną matczyną opiekę Maryi”. Mówi się, że to Maryja kierowała kulą. Sam papież powiedział: „Czyjaś ręka strzelała, ale inna ręka prowadziła kulę”.

Matka Boska rozciągnęła nad papieżem płaszcz bezpieczeństwa i miłości matczynej.
Całe swoje życie Karol Wojtyła oddał Matce Bożej. Jako papież zawierzył Jej swój pontyfikat.
Często powtarzał: „Miłujcie Maryję! Z tej miłości nie przestawajcie czerpać siły dla waszych serc”.
Szczególnym miejscem dla Jana Pawła II była Jasna Góra w Częstochowie, najważniejsze polskie sanktuarium maryjne. Papież często powtarzał, że właśnie tam bije serce całego narodu.
Ostatnie lata życia Jana Pawła II naznaczone były ciężką chorobą. Jednym z ostatnich przesłań, które skierował do wiernych, modlących się w Jego intencji, były słowa: „Jestem radosny, wy też bądźcie. Módlmy się razem z radością . Dziewicy Maryi powierzam wszystko radośnie.”

Tekst: K. Stelmach

Odsłony: 1342