Ziemia dla nas, my dla Ziemi

 " Ziemia była od zawsze naszym domem. Ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką, nadali jej piękne imię Gaja. Później niestety ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo potrzebuje naszej pomocy".

Na problem relacji człowieka z naturą oraz tego, jak daleko posunął się on w bezmyślnym eksploatowaniu Ziemi od dawna zwracają uwagę naukowcy, działacze, artyści i muzycy. Następstwem takiej działalności człowieka są między innymi katastrofy ekologiczne w różnych regionach świata, wyginięcie wielu gatunków roślin i zwierząt, gwałtowne zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska. Ziemia w jakiś cudowny sposób nadal broni się przed bezmyślnym człowiekiem, ale jeszcze jak długo starczy jej sił? Dlatego tak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska. Jednym ze sposobów zwrócenia uwagi na tę kwestię było ustanowienie święta Ziemi. Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi.

Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku 1969 roku, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy w skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków. Jedną z osób, która obserwowała tamte wydarzenia oraz jego skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin. Katastrofa ekologiczna i jej konsekwencje wywarły na nim tak wielki wpływ, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi, zwracając uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku.

Co może uratować Ziemię?  W trosce o naszą planetę warto wprowadzić rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii.

Mając na uwadze ochronę środowiska, dobrym pomysłem jest zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską. Warto również ograniczyć zużycie wody. Należy także zrezygnować z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Plastik stanowi zagrożenie dla zwierząt, a dodatkowo zaśmieca naszą planetę. Ważne jest, aby oszczędzać prąd i nie kupować rzeczy, z których nie korzystamy.

I właśnie tej problematyce były poświęcone zajęcia w klasie drugiej. Podczas klasowego Dnia Ziemi uczniowie kształtowali właściwe zachowania, które mają wpływ na ekologiczny tryb życia. Stworzyliśmy Klasowy Kodeks Młodego Ekologa, zostały wykonane plakaty promujące korzystanie z ekologicznego środa lokomocji, jakim jest rower. W obecnych czasach, gdy prawie wszyscy uczniowie drogę do i ze szkoły pokonują w samochodach, warto zamienić go na rower. Odbyły się też zajęcia kulinarne, podczas których przygotowaliśmy twarożek z wiosennymi warzywami z dodatkiem szczypiorku i pietruszki, które wyrosły w naszym klasowym ogródku na parapecie okna. Podsumowaniem dnia była inscenizacja "Przebudzenie", której przesłaniem było działanie na rzecz Ziemi, tu i teraz i zmiana złych nawyków. Ochronić Ziemię, Nasz Dom może każdy z nas.

My_dla_Ziemi_2.jpg

 

 My_dla_Ziemi_11.jpg

 Tekst i fot.: K. Stelmach

Odsłony: 621