Każdy z nas wie jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży a szczególnie w gospodarstwie rolnym, gdzie bardzo ważne jest aby wiedzieć jak pracować, by wypadków nie powodować. W gospodarstwie i jego otoczeniu jest dużo niebezpiecznych miejsc, w których nie powinny przebywać dzieci bez nadzoru osób dorosłych. VII edycja konkursu, w którym wzięła udział nasza uczennica Aleksandra Chamera z kl. VII i zdobyła wyróżnienie objęty był Patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej. Zadaniem Oli było ułożenie rymowanki odnoszącej się do zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym oraz zaleceń prewencyjnych, z czym sobie świetnie poradziła. Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów.
Celem konkursu "W drodze do wolności. Protesty społeczne i opozycja w PRL w latach 1976- 1980” było popularyzowanie wiedzy z zakresu historii współczesnej Polski, podkreślenie wartości patriotyzmu, wolności i godności w życiu człowieka i obywatela, wdrażanie uczniów do samokształcenia.
Konkurs odbył się w dniu 29 maja 2026r. i wzięło w nim udział 14 uczniów. Każdą klasę reprezentowały dwuosobowe zespoły, które odpowiadały na pytania z użyciem kahootu, a następnie do ścisłego finału przeszły trzy zespoły i dalsza część konkursu polegała na udzielaniu odpowiedzi w formie ustnej.
Poszczególne klasy reprezentowali:
Klasa V: Nikola Kiełbasa, Wojciech Pęzioł
Klasę VI: Natalia Wrońska, Alicja Mścisz, Lena Drzewi, Eliza Maksim
Klasę VII: Aleksandra Chamera, Oskar Żyłka
Klasę VIII: Oliwia Kusińska, Gabriela Wicińska, Hanna Rusin, Martyna Świątek, Aleksander Mścisz, Fabian Federczyk.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce : Aleksandra Chamera, Oskar Żyłka- klasa VII
II miejsce :Oliwia Kusińska, Gabriela Wicińska- klasa VIII
III miejsce: Natalia Wrońska, Alicja Mścisz
29 maja 2026 roku uczniowie klas I – III wzięli udział w wycieczce szkolnej do “Magicznych Ogrodów”. Podczas prawie sześciogodzinnego pobytu na terenie parku w otoczeniu przyrody i niecodziennych stworzeń mieli okazję przenieść się do krainy baśni i wspólnie pobawić się na tematycznych placach zabaw. Krainy Magicznych Ogrodów: Zamek Wróżek, Kwiatowa Dolina, Marchewkowe Pole, Gród Krasnoludów, Mroczysko czy Mosty w koronach Drzew zapewniają pełno rozmaitych atrakcji. W "Magicznych Ogrodach" także rośliny zachwycają swoją niezwykłością i stanowią dom dla wielu gatunków zwierząt. Najbardziej dzieciom podobały się wesołe i psotne Mordole, które powitały nas na początku naszego pobytu i także pożegnały, gdy zakończyliśmy naszą wizytę w “Magicznych Ogrodach”.
28 maja 2026 roku po raz XIX odbyły się Diecezjalne Spotkania Teatralne Szkół im. Jana Pawła II „Młodzi Aktorzy Swojemu Patronowi”. W tym roku na szkolnej scenie prezentowały się zespoły teatralne uczniów klas I –III. Tematem przewodnim prezentowanych sztuk były bajki i baśnie różnych narodów z przewodnim motywem „Dobro powraca”. Podczas przeglądu wystąpiło siedem zespołów, które prezentowały następujące inscenizacje:
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej „Szewczyk Dratewka - dobro powraca”,
Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu „Brzydkie kaczątko”,
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chwałowicach „Zupa z kamienia”,
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Rudniku
„Czerwony Kapturek - wybieram dobro”,
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Potoczku
„Szewczyk Dratewka”,
Szkoła Postawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach “Rożanka i Białośnieżka – siła dobrego serca”
i Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Skowierzynie „Po czym poznać królewnę”, która po raz pierwszy wzięła udział w przeglądzie.
Występy młodych aktorów oceniało jury w składzie pani Bogumiła Latwiec, ks. dr Michał Mierzwa i pan Tomasz Turek, które spośród występujących zespołów wyróżniło trzy, odpowiednio przyznając miejsca:
III zespołowi z PSP im. Jana Pawła II w Potoczku, II miejsce PKSP im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu i I miejsce PSP im. Jana Pawła II w Chwałowicach. Indywidualne wyróżnienie jury przyznało Zosi Surmie ze SP nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach za rolę Różanki.
Dzień Pszczoły obchodzony jest 20 maja i ma na celu podkreślenie znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego oraz rolnictwa. Ustanowiono go w 2017 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednocznonych, aby przypomnieć o roli pszczół w produkcji żywności i stabilności ekosystemów. Pszczoły zapylaja rośliny, co jest kluczowym elementyem dla rolnictwa, a ich ochrona jest istotna zwlaszcza przed niekorzystnymi dzialaniami ochrony roslin.
22 maja w naszym przedszkolu gościliśmy Panią Magdę , która zajmuje się pasieką. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół, o ich zwyczajach, o tym co robią i jak zachowują się w ulu, oraz jak pożytek który przynoszą do ula zamienia się w miód. Pani Magda pokazała nam ramki z miodem, narzędzia wykorzystywane podczas codziennej pracy z pszczołami. Mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda praca odpowiedzialnego pszczelarza oraz jak pozyskuje się miód i inne pszczele produkty, takie jak wosk. Poznaliśmy bliżej zwyczaje i funkcje pszczół. Tego dnia każdy przedszkolak miał możliwość skosztowania miodu. Na zajęciach plastycznych każdy wykonał pracę z użyciem folii bąbelkowej, pt. Plaster miodu. Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie za wizytę z okazji Dnia Pszczoły i poświęcony czas.
W 106. rocznicę urodzin Karola Wojtyły odbyła się w naszej szkole kolejna „Majówka z Janem Pawłem II”.
Cała społeczność szkolna zebrała się przy figurze Jana Pawła II, gdzie w asyście pocztu sztandarowego odśpiewaliśmy hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i wspólnie wraz z księdzem proboszczem Marcinem Hejmanem odmówiliśmy Litanię do św. Jana Pawła II. Szczególny charakter tego dnia został podkreślony przez uczniów strojem. Wszyscy byli odświętnie ubrani w stroje galowe i elementy barw papieskich. Uczennice klasy VI i VII zaśpiewały piosenkę o mieście urodzin Karola Wojtyły - Wadowicach, którą podchwycili wszyscy zebrani. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie odbyła się projekcja filmu „Karol Wojtyła – nasz papież”. Wszyscy chętni uczniowie mieli też okazję wziąć udział w konkursie plastycznym wykonując pracę na wybrany temat : „Spotkania Jana Pawła II z dziećmi” lub „Portret Lolka – Jana Pawła II”. Na zakończenie Papieskiej Majówki, już tradycyjnie - była okazja by posmakować papieskich kremówek.
4 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 235 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie klasy VI, V, IV i dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowali uroczysty apel. Szóstoklasiści przybliżyli społeczności szkolnej co to Konstytucja, dlaczego powstała i na czym polega.
Była to pierwsza w Europie , a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa . Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego (1788 – 1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa.Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę.
Nasi uczniowie przypomnieli wszystkim zebranym atmosferę tamtych czasów, podkreślili dziejowe znaczenie Konstytucji; zaś solistki i soliści z klasy V i IV, przy akompaniamencie instrumentów oraz uczennica z klasy VII, zaśpiewali piękne i wzruszające pieśni o Ojczyźnie. Dzieci z oddziału zerowego, recytując wiersze i śpiewając piosenki, w prosty sposób opowiedziały o symbolach narodowych Polski; fladze, godle i hymnie. Na zakończenie społeczność szkolna zaśpiewała nasz hymn Mazurek Dąbrowskiego. Niejednemu uczestnikowi uroczystości zakręciła się łza w oku. Wszystkie utwory śpiewane i recytowane uczyły młodsze i starsze pokolenie patriotyzmu i wzmacniały odpowiedzialność za dobro wspólne jakim jest Ojczyzna.
28 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kłyżowie odbyły się powiatowe eliminacje XLVII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorem turnieju była Komenda Powiatowa Policji w Salowej Woli i Automobilklub Stalowa Wola. Uczestnicy 4 i 3 osobowe drużyny miały za zadanie rozwiązać testy z zakresu ogólnych przepisów drogowych oraz zachowań na skrzyżowaniach, pokonać rowerowy tor przeszkód i wykazać się znajomością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszą szkołę , podobnie jak w ubiegłym roku reprezentowała drużyna w składzie: Oskar Żyłka, Oliwia Kusińska i Gabriela Wicińska. Ostatecznie drużyna zajęła IV miejsce. Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze zajmując I miejsce w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej oraz III miejsce na torze przeszkód i z zakresu przepisów o ruchu drogowym.
Z radością ogłaszamy wyniki tegorocznego Szkolnego Konkursu Gramatycznego z Języka Angielskiego dla uczniów klas IV-VI oraz VII-VIII. W zmaganiach wzięło udział 24 uczniów, w dwóch kategoriach klasowych. Uczniowie musieli zmierzyć się z niełatwymi konstrukcjami czasowymi. Poziom był niezwykle wyrównany, a o zwycięstwie często decydowały pojedyncze punkty!
Wyniki Konkursu:
W kategorii klas IV-VI
I miejsce – Kacper Kusiński
II miejsce – Mateusz Jesionka
III miejsce – Nicola Kiełbasa oraz Julian Machaj
W kategorii klas VII-VIII
I miejsce – Oliwia Kusińska oraz Gabriela Wicińska
II miejsce – Filip Kucharczyk
III miejsce – Igor Gancarz

Tegoroczna edycja konkursu piosenki anglojęzycznej w Stalowej Woli odbyła się w tematyce ,, Hity list przebojów”, w której Karolina Tryka, uczennica klasy VII zaprezentowała się w piosence: ,,Dancing Queen”, dzięki której wyśpiewała sobie wyróżnienie. Poziom reprezentantów w tym roku był bardzo wysoki, gdyż śpiewając po angielsku trzeba się wykazać nie tylko wokalnie, ale również poprawnie pod względem językowym. Karolina świetnie w tej roili się odnajduje, śpiewając zarówno po polsku jak i po angielsku podczas wielu szkolnych uroczystości. Życzymy Karolinie dalszych sukcesów wokalnych.
17 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Wiedzy o USA, w którym otrzymali wyróżnienie. Konkurs był na wysokim poziomie, a nasi uczniowie Gabriela Wicińska z klasy VIII i Kacper Kusiński z klasy VI zaprezentowali się bardzo dobrze. Do udziału w konkursie zostali wyłonieni po szkolnych eliminacjach, które przeszli najlepiej. Ich zadaniem było przygotowanie prezentacji multimedialnej na wybrany przez siebie temat związany z USA i dokonanie autoprezentacji. Gratulacje za wysiłek i odwagę i życzymy dalszych sukcesów.