Wycieczka do Krakowa

Dnia 15 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: Doroty Nieznalskiej, Elżbiety Drzewi, Krystyny Stelmach, Anny Klich i Iwony Krawiec oraz księdza proboszcza Marcina Hejmana wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Po dotarciu do dawnej stolicy Polski około godziny 10 rozpoczęliśmy naszą przygodę z historią, w celu poznania dziedzictwa kulturowego naszych przodków.

Najpierw udaliśmy się na Wawel do Skarbca Koronnego, gdzie zgromadzono zbiór pamiątek pozostałych po panujących dynastiach królów Polski, następnie udaliśmy się do Zbrojowni, pełnej różnorakich broni, armat i zbroi. Na dziedzińcu zamku spotkaliśmy się z panem Kazimierzem Kuczmanem, który przybliżył nam historię zamku i wzbudził nasze zainteresowanie tym niezwykle ważnym dla nas miejscem historycznym, gdzie odbyło się 31 koronacji królów Polski. Po spacerze po dziedzińcu wawelskim i podziwianiu widoków ze wzgórza, udaliśmy się na Rynek Krakowski-największy średniowieczny plac Europy. Spacerując po ulicach grodu Kraka w kierunku Rynku nie mogliśmy pominąć kościoła św. Franciszka z Asyżu. Wewnątrz kościoła zwróciliśmy uwagę na piękne witraże zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego. Następnym punktem wycieczki było  Muzeum Podziemia Rynku znajdujące się właśnie pod Sukiennicami. Podziemia rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających. W stylowych kramach Sukiennic zakupiliśmy pamiątki z Krakowa, po czym udaliśmy się do kolejnego punktu naszej wycieczki, a był nim Kopiec Kościuszki, który wraz z otoczeniem - kaplicą św. Bronisławy i fortem - został ustanowiony przez Prezydenta RP Pomnikiem Historii. Był to ostatni punkt naszego programu. Wycieczka dała nam wiele radości  i duży zastrzyk wiedzy, wzbudziła w nas zainteresowanie i szacunek dla naszych przodków.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wycieczki serdecznie dziękujemy.

Tekst: I.Krawiec, zdj.: K. Stelmach