Mistrz Ortografii 2019

Już po raz piąty 1 marca 2019 r. odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej Gminny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii 2019”. Patronat honorowy nad konkursem objął Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz. W konkursie ortograficznym wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy Radomyśl na Sanem, po dwóch uczestników z każdej grupy wiekowej (uczniowie klas IV-VI i VII-VIII).

 

Konkurs organizowany jest cyklicznie i związany jest z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie zainteresowań kulturą języka ojczystego oraz kształtowanie nawyków prawidłowego stosowania zasad ortografii i interpunkcji.

Tegorocznym zmaganiom ortograficznym przyświecało hasło przewodnie – taniec, zatem tematyka dyktand- zarówno dla uczniów klas IV-VI, jak i VII-VIII- związana była z tańcem. Bohaterowie dyktand Bożydar i Chryzostom postanowili uczestniczyć w kursie tańca towarzyskiego, a po jego ukończeniu zostali arcymistrzami tanecznymi.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu na scenie zaprezentowali się członkowie grupy tanecznej „Promyk” działającej przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej. Wykonali wspaniałe układy choreograficzne przygotowane pod czujnym okiem pani Urszuli Wieczorek.

Po sprawdzeniu dyktand nadszedł czas na wyłonienie „Mistrza ortografii 2019”.

W kategorii uczniów klas IV-VI „Mistrzem ortografii 2019” została Julia Pomykała z PSP w Rzeczycy Długiej.

II miejsce zajęła Julia Dudzińska z PSP w Antoniowie, a III Ewelina Garbacz z PSP w Woli Rzeczyckiej.

W kategorii uczniów klas VII-VIII „Mistrzem ortografii 2019” została Julia Kuciapa z PSP w Rzeczycy Długiej.

II miejsce zajęła Magdalena Pacholec z PSP w Woli Rzeczyckiej, a III Zuzanna Dul z PSP w Rzeczycy Długiej.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy oraz nagrody książkowe. Z okazji małego jubileuszu konkursu – piata edycja- organizatorki przygotowały niespodziankę dla uczestnika konkursu, który popełnił najmniej błędów w dyktandzie. Taką uczennicą okazała się Julia Pomykała. Otrzymała ona książkę prof. Andrzeja Markowskiego, wybitnego językoznawcy, z dedykacją „dla Mistrza ortografii” oraz autografem profesora.

Poniżej prezentujemy fragmenty dyktand:

Bożydar spod Rzeszowa był z dziada pradziada bednarzem. Każdy z jego przodków robił beczki i beczułki z dębiny. Niestety, jakże rzadko teraz jakiś klient z konkretnym zamówieniem zaglądał do jego warsztatu na przedmieściu, tuż obok zakładu starego rymarza Błażeja i aptekarza Chryzostoma (…).

Chryzostom spod Wejherowa był zagorzałym zwolennikiem hip-hopu. Usłyszał od niedawno poznanej koleżanki, że w niewielkim miasteczku młoda nowosądeczanka Hildegarda organizuje kurs tańca hiphopowego. W okamgnieniu wysłał zgłoszenie, by spełnić swoje marzenia. Wiedział, że decyzja o kursie niejedno zmieni w jego życiu (…).

Tekst: A. Klich, zdj.: D. Nieznalska

Odsłony: 1350