XIV Diecezjalne Spotkania Teatralne Szkół im. Jana Pawła II " Młodzi aktorzy swojemu Patronowi"

Słowa Jana Pawła II „ Ludzie starsi pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia” to tegoroczne motto spotkań teatralnych „ Młodzi aktorzy swojemu Patronowi”. Młodzi artyści mieli za zadanie zaprezentować sztuki, w których odpowiedzieliby na pytanie przewodnie przeglądu: „ Co młodzi zawdzięczają starszym ?”, a także podkreślić rolę dziadków w życiu wnuków jako wychowawców i nauczycieli młodego pokolenia. Zaakcentować podstawowe wartości wieku sędziwego, z których powinna korzystać współczesna rodzina.

Na szkolnej scenie zaprezentowało się siedem zespołów. Jako pierwsi wystąpili gospodarze. Uczniowie PSP im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej wystąpili w sztuce „ Babcia na jabłoni”, w której ukazali dwie różne postawy młodych ludzi wobec korzyści wynikających z posiadania babci. Uczniowie z PSP im. Jana Pawła II w Chwałowicach zaprezentowali się w sztuce „ Czarodziej”, w której zwrócili uwagę na fakt, jak często nie doceniamy tego co posiadamy, dopóki tego nie stracimy. W podobnym klimacie utrzymana była sztuka „ Rodzina, ach rodzina”, z którą przyjechali do nas uczniowie z PSP im. Jana Pawła II nr 12 w Stalowej Woli. SP im. Jana Pawła II nr 2 w Gorzycach w sztuce „ Dialog” cofała się do przeszłości, ukazując rzeczywistość, w której żyli nasi dziadkowie. Wydźwięk patriotyczny miały sztuki „ Droga do wolności” i „ Legenda o Białym Orle”, w których zaprezentowali się uczniowie ze szkół z Pysznicy i Gościeradowa. W znanej bajce „ Jaś i Małgosia” wystąpili uczniowie z PSP im. Jana Pawła II w Potoczku. Jury tegorocznego przeglądu w osobach: Bogusława Latawiec, Tomasz Turek i ks. dr Michał Mierzwa Grand Prix przeglądu przyznało sztuce „ Jaś i Małgosia”. Po występach uczniów był czas na część oficjalną, podczas której odbyło się nabożeństwo majowe poprowadzone przez ks. dr Michała Mierzwę. Wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Rodziny Szkól im. Jana Pawła II i ulubioną pieśń Ojca Świętego „ Barkę” oraz wysłuchaliśmy słów obecnego na uroczystości ks. biskupa Edwarda Frankowskiego.

Honory Patrona Przeglądu za nieobecnego na uroczystości Wójta Jana Pyrkosza pełniły sekretarz gminy pani Ewa Marynowska i inspektor do spraw oświaty pani Joanna Dudzińska. Wręczyły one uczestniczącym w przeglądzie zespołom książki „ Dotknąć świętości. Świadectwo o Janie Pawle II”. Dyplomy i nagrody uczestnikom przeglądu wręczyli ks. biskup Edward Frankowski i dyrektor szkoły pani Barbara Pankowska. W tym dniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z misjonarzem pracującym na misjach w Papui Nowej Gwinei ks. Grzegorzem Kasprzyckim, który opowiedział im o swojej pracy na drugim krańcu świata.

Tekst i fot.: K. Stelmach