Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - konkursy biblioteczne

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło UNESCO w 1995 roku. Wybrano dzień 23. kwietnia, ponieważ jest to wyjątkowa data w literaturze światowej – rocznica śmierci lub urodzin takich pisarzy  jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. Od 2007 roku obchodzony jest także w Polsce.  Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.

Cytując Wisławę Szymborską nie można nie zgodzić się, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

„By czytać się zachciało, zakładkę do ulubionej  książki zrób wspaniałą”.

Szkolny konkurs czytelniczo-plastyczny dla klas I-VIII.

Zapraszamy uczniów z klas I-VIII do udziału w konkursie  czytelniczo-plastycznym „By czytać się chciało, zakładkę do ulubionej książki zrób wspaniałą”.

Celem konkursu jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci, rozwijanie kreatywności  i dziecięcych talentów, doskonalenie znanych technik plastycznych, umożliwienie prezentowania zdolności manualnych.

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów z klas I-VIII.
2. Zadaniem uczestników jest samodzielne wykonanie jednej pracy (zakładki), która będzie odzwierciedleniem ulubionej książki.
3. Technika jest dowolna.
4. Na odwrocie pracy należy umieścić imię i nazwisko autora  oraz klasę.
5. Termin składania prac mija 27.04.2021 r.
6. Prace należy dostarczyć do Biblioteki Szkolnej.
7. Prace oceni komisja powołana przez organizatora.
8. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczeniu nagród nastąpi 28.04.2021r.
9. Prace przechodzą na własność Biblioteki i nie będą oddawane.
10. Wyróżnione prace zostaną wyeksponowane w siedzibie biblioteki.

Konkurs polonistyczno-czytelniczy „Kto czyta książki, żyje podwójnie…”

Konkurs dedykowany dla klas I-VIII.

W miesiącu kwietniu zapraszamy do udziału  w konkursie polonistyczno- czytelniczym w formie (online) na Mc Teams. Zadaniem uczniów jest zaprezentowanie przed komisją (logopeda, nauczyciel języka polskiego oraz bibliotekarz) wybranego tekstu literackiego.

Oceniamy: poprawność czytania, modulację i intonację głosu, wrażenia czytelnicze oraz dodatkowo przygotowane rekwizyty. Po podsumowaniu punktów wytypujemy zwycięzcę, który otrzyma miano „Niezwykle czytający w szkole”.

Konkurs odbędzie się  w dniu 28 kwietnia 2021r.w dwóch kategoriach: klasy I-III i  IV-VIII.

1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z klas I-VIII.
2. Zadaniem uczestników jest samodzielne przeczytanie wybranego fragmentu tekstuliterackiego.

3. Czas trwania występu wynosi  do 4 minut.
4. Należy wcześniej zgłosić do organizatora imię i nazwisko ucznia biorącego udział w konkursie oraz tytuł prezentowanego tekstu.
5. Termin zgłoszenia mija 25.04.2021 r.
6. Zgłoszenie należy dostarczyć do nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela bibliotekarza.
7. Przeczytany tekst oceni komisja powołana przez organizatora.
8. O przebiegu i rozstrzygnięciu konkursu oraz  wręczeniu nagród uczestnicy zostaną powiadomieni przez organizatora konkursu.