Mamy wicemistrza!

21 lutego 2024 roku, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, już po raz ósmy, odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii 2024” pod honorowym patronatem wójta gminy Jana Pyrkosza. Patronat medialny nad wydarzeniem objął tygodnik „Sztafeta” oraz Radio Leliwa. Organizatorem konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej, a koordynatorkami panie: Anna Klich i Joanna Zięba - Pyclik. Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Radomyśl nad Sanem, w dwóch kategoriach: uczniowie klas IV-VI i uczniowie klas VII-VIII. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu dyktanda, którego myślą przewodnią, w tym roku, było „radio”.

Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego oraz kształtowanie nawyku prawidłowego stosowania zasad ortografii i interpunkcji, a także co istotne dla naszej społeczności gminnej, integracja uczniów.

W przerwie konkursowej, komisja oceniała dyktanda. W skład komisji wyszli nauczyciele poloniści z terenu gminy Radomyśl nad Sanem. W tym czasie uczniowie, po wytężonej pracy, mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku, a następnie wysłuchać ciekawego wykładu o pracy radiowca, który zaprezentowała pani Marta Górecka, dziennikarka Radia Leliwa. Również uczniowie klasy IV pod opieką pani Doroty Nieznalskiej przygotowali tematyczne przedstawienie teatralne na motywach wiersza Juliana Tuwima pt. „Ptasie radio”.

Po sprawdzeniu prac, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W pierwszej kategorii - uczniowie klas IV – VI, „Mistrzem Ortografii 2024” została Lena Sołtys z Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniowie, drugie miejsce zajęła Julia buława z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej, natomiast trzecie miejsce – Roxana Juda z Publicznej Szkoły Podstawowej w Radomyślu.

Tytuł „Mistrza Ortografii 2024” w drugiej kategorii konkursowej – uczniowie klas VII – VIII – zdobyła Emilia Zięba uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej. Drugie miejsce zajęła Ewa Świątek – uczennica  z naszej szkoły, a trzecie Hanna Dudek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Chwałowicach.

Zwycięzcom gratulujemy.

Link do artykułu w tygodniku "Sztafeta"

Link do materiału w Radiu Leliwa

Tekst: A. Klich, zdj. D. Nieznalska, K. Stelmach