Uczniowie naszej szkoły najlepsi w Gminnym Konkursie Historycznym „230. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego 1794- 2024” pod patronatem Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem Pana Jana Pyrkosza

W dniu 21 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły, z klasy siódmej: Ewa Świątek, Julia Gorczyca i Oliwier Żyłka uczestniczyli w Gminnym Konkursie Historycznym o powstaniu kościuszkowskim, który został zorganizowany przez naszą szkołę w celu uczczenia 230. rocznicy wybuchu powstania. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego, który miał miejsce w dniu 11 marca 2024 roku i wyłonił trzech najlepszych uczniów, reprezentantów szkoły w zmaganiach gminnych. W konkursie gminnym, który odbył się w budynku urzędu gminy, wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół z terenu naszej gminy.

Jako wprowadzenie do konkursu uczestnicy wysłuchali   programu artystycznego, przygotowanego przez uczennice naszej szkoły: Julię Trykę, Natalię Wrońską, Patrycję Szymańską, Ewę Świątek, Maję Sadowską, Julię Gorczycę, Kamilę Wróblewską, Antoninę Krawiec.

Następnie zespoły pochyliły się nad testem składającym się z 30 pytań, po czym losowali ilustracje przedstawiające postaci i wydarzenia powstania kościuszkowskiego. Ich zadaniem było odpowiedzieć kogo i co przedstawiają wylosowane przez nich fotografie.

Po wykonaniu wszystkich zadań przyszedł czas na ocenę przez jurorów w osobach: przewodnicząca pani Joanna Dudzińska, inspektor do spraw oświaty, pani Magdalena Nowak- Wojtala i pani Paulina Maciurzyńska . Podczas pracy jurorów uczestnicy konkursu i opiekunowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Po zsumowaniu punktów z poszczególnych rund, nadszedł czas na ogłoszenie wyników.

Pierwsze miejsce zajął zespół z Woli Rzeczyckiej, drugie miejsce uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Chwałowic, trzecie miejsce zajął zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej z Antoniowa, a wyróżnienie otrzymały zespoły z Publicznej Szkoły Podstawowej z Rzeczycy Długiej i z Zespołu Szkół z Radomyśla nad Sanem.

Po ogłoszeniu wyników pan Jan Pyrkosz pogratulował wszystkim uczestnikom poziomu wiedzy i zaangażowania w przygotowaniu się do konkursu i wręczył ufundowane statuetki dla zespołów i nagrodę książkową dla każdego uczestnika konkursu, piękną opowieść pani Barbary Wachowicz o Tadeuszu Kościuszce.

Zamiarem naszym, jako organizatorów tego konkursu było to, aby poprzez zastosowanie różnych metod nauki i rywalizacji, ukazać powstanie kościuszkowskie w nieco innym świetle i zmobilizować uczniów do lepszego poznania, przybliżenia tego wydarzenia. Sądzimy, że cele, jakie sobie postawiliśmy zostały osiągnięte.

Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekunom zespołów za udział w tym zmaganiu. Dziękujemy panu Wójtowi, Janowi Pyrkoszowi za objęcie Patronatem tego konkursu i nagrody, a w szczególny sposób pani Joannie Dudzińskiej za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia.

Tekst i zdj.: D. Nieznalska

 

Odsłony: 251