Maraton czytelniczy z książką Macieja Wojtyszki „ Bromba i inni”

23 kwietnia  obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Z tej okazji uczniowie klasy III wzięli udział w maratonie czytelniczym. Do wspólnego czytania wybraliśmy książkę Macieja Wojtyszki „ Bromba i inni” i tak zaczęła się niezwykła lekcja wyobraźni.

W książce oprócz tajemniczej Bromby występuje cała plejada dziwnych postaci. Te niezwykłe postaci nigdzie wcześniej nie zostały opisane. Każda ma w sobie coś niezwykłego, nietuzinkowego. Jest wśród nich Pciuch, Gżdacz, Kajetan Chrumps, Fumy czy Zwierzątko Mojej Mamy. Niezwykłe stworzenia, niby w lustrze pokazują nam nasze własne cechy: ciekawość, niepoprawność, marzycielstwo czy nierzadko lenistwo. Z każdym kolejnym fragmentem tekstu wzrasta ciekawość czytelnika, co też za chwilę się wydarzy. Nasza lekcja fantazji sprawiła nam wiele radości, uczniowie sami zaczęli wymyślać dalsze losy bohaterów i inne niezwykłe postaci, które mogłyby się w tej książce pojawić. Sprawiła, że każdy mógł szczerze powiedzieć: ” Lubię czytać”.

Tekst i fot.: K. Stelmach

Poprawiono: 23 sierpień 2018