Wycieczka do Zamościa

7 czerwca 2016 roku uczniowie klas 0 – III udali się na wycieczkę do Zamościa. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od spaceru wokół  fortyfikacji  Bastionu  VII. Przewodnik opowiedział nam  historię założenia miasta przez Jana Zamoyskiego i  o pracy głównego architekta Zamościa, którym był Włoch Bernardo Morando. Spacerując ulicami dotarliśmy najpierw do parku miejskiego, a potem zobaczyliśmy najciekawsze obiekty miasta: pomnik Jana Zamoyskiego, Akademię  Zamoyską, Katedrę p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Na Rynku Wielkim podziwialiśmy kolorowe  Kamienice Ormiańskie i wysłuchaliśmy hejnału z wieży Ratusza.

A potem udaliśmy się na Rynek Solny, gdzie w Zamoyskiej Manufakturze Słodyczy   Tęcza” dzieci mogły zobaczyć jak wygląda wyrób słodyczy. Następnie każdy uczestnik wycieczki  wykonał dla siebie wielokolorowy lizak.

W programie wycieczki była też chwila wolnego czasu, na to aby zakupić pamiątki  z wycieczki, odpocząć i nakarmić gołębie.

Ale to nie był jeszcze koniec atrakcji, które czekały na dzieci. Kolejnym punktem programu była wizyta w ZOO.  Tu podczas prawie dwugodzinnego pobytu zobaczyliśmy wiele ciekawych okazów zwierząt należących do różnych gatunków. Najbardziej przypadły dzieciom do gustu koty, oczywiście te dzikie, jak lwy, lamparty i tygrysy.  Dużo czasu spędziliśmy też podziwiając liczne gatunki ryb, gadów i pająków , ale najbardziej urocze bez wątpienia były surykatki i małe kucyki . W motylarni  dzieci miały świetną zabawę, wyszukując wtopione w otoczenie wielkie motyle.

Na koniec  można było „poszaleć” na  urządzeniach w parku linowym. Tu na torach przeszkód, zjeżdżalniach, linach minęło całe zmęczenie, które  „dopadło” niektórych uczestników podczas  obchodu po  rozległym terenie ZOO.       Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

Tekst: K. Stelmach

Fot: K. Stelmach i T. Szymańska