Literacka biesiada z Wandą Chotomską – 9 czerwca 2016 r.

Gościem honorowym tegorocznej biesiady literackiej była pisarka Wanda Chotomska, autorka ponad 200 książek. Biesiadę rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu, w którym Wanda Chotomska wita się ze swoimi czytelnikami i prezentuje swój pierwszy tomik wierszy „ Tere – fere”.Na początek został przedstawiony bogaty życiorys pisarki, informacje zaczerpnęliśmy z wywiadu z  autorką.

A potem drużyny klas I – VI przystąpiły do rywalizacji biorąc udział w konkursie czytelniczym. Aby wziąć w nim udział uczestniczy musieli wykazać się znajomością następujących tomików wierszy: „ Dlaczego cielę ogonem miele?”, „ Moje ulubione wiersze”, „ Od rzeczy do rzeczy”           i książek „ Dzieci pana Astronoma”, „ Moja babcia gra na trąbie” , „ Drzewo z czerwonym żaglem”. Rywalizując drużyny odpowiadały na pytania, poprawiały chochlikowe psoty, rozwiązywały zagadki. W tej rywalizacji w kategorii klas I – III najlepsi okazali się uczniowie klasy I: Igor Turek, Karol Stelmach i Julia Pac. Drugie miejsce przypadło w udziale drużynie klasy II, a trzecie – klasie III. W kategorii klas IV – VI najlepszą znajomością utworów Chotomskiej wykazali się uczennice klasy IV: Maryna Drozd, Magdalena Pacholec i Julia Stępak. Drugie miejsce zajęła drużyna klasy V, a trzecie klasy VI.

Rywalizacja drużyn była przeplatana inscenizacjami utworów Chotomskiej w wykonaniu poszczególnych klas.I tak uczniowie klasy I zaprezentowali utwór „ Obwarzanek”, klasa II wystąpiła w wierszu„ Dwa koguty”, uczennice klasy III przedstawiły wiersz „ Dzień dobry, królu Zygmuncie”, klasa IV zaprezentował utwór „ Motyle”, uczniowie klasy V  wystąpili z wierszem „ Konferansjer”, a klasa VI  rapowała wiersz  „ Zapiekanka – rapowanka”. W tej rywalizacji jury w osobach: Teresa Szymańska, Joanna Zięba – Pyclik i ks. Marcin Hejman za najciekawszą interpretację utworu W. Chotomskiej uznało występ w wykonaniu uczniów klasy V.

Wszyscy chętni uczniowie mieli także okazję zaprezentować swój talent plastyczny biorąc udział w konkursie plastycznym „Ilustracja do utworu Wandy Chotomskiej”. Na konkurs wpłynęło 48 prac. Wszystkie były bardzo kolorowe i estetycznie wykonane, dlatego laureatów I miejsca z poszczególnych klas wyłoniliśmy w drodze losowania.Nagrodzeni zostali: Karol Stelmach klasa I, Konrad Czuj klasa II, Amelia Szkutnik klasa III, Magdalena Pacholec klasa IV, Veronika Kucharczyk klasa V i Natalia Pelic klasa VI. Uczestnicy konkursów nagrodzeni zostali dyplomami i kolorowymi lizakami, które przywieźliśmy z Zamoyskiej Manufaktury Słodyczy. Przez pewien czas Wanda Chotomska mieszkała nad taką manufakturą słodyczy i kiedy wybierała się na spotkanie z innymi pisarkami zabierała ze sobą największy lizak , jaki można było tam kupić.

Literacką biesiadę z Wandą Chotomską przygotowała i poprowadziła Krystyna Stelmach.

Tekst: K. Stelmach , Fot. A. Klich