„ Młodzi aktorzy swojemu Patronowi”

25 maja 2017 roku po raz dwunasty w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej odbyły się  Spotkania Teatralne Szkół im. Jana Pawła II z terenu Diecezji Sandomierskiej. Na nasze zaproszenie odpowiedziało dziesięć szkół. W tym roku młodzi aktorzy mieli za zadanie zaprezentować sztuki teatralne, których temat przewodni brzmiał „ Człowiek dla człowieka”.

Jako pierwsi wystąpili gospodarze przeglądu. Zaprezentowaliśmy sztukę „ Mikołaj – człowiek zwany Aniołem Dobroci”. Wystąpili w niej uczniowie klasy II – Igor Turek, Karol Stelmach, Izabela Kasprowicz, Julia Pac i Wiktoria Szkutnik oraz uczniowie klasy III – Kinga Rachfalska, Konrad Czuj, Filip Butryn, Marcin Ciesielski i Szymon Lebioda, których do występ przygotowała pani Krystyna Stelmach

Następnie kolejno na scenie pojawili się:

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12  im. Jana Pawła II w Stalowej Woli  ze sztuką „ Calineczka”, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zabrniu  z „Obrazkami z podwórka”, Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie ze sztuką  „Białe ziele”. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Chwałowicach  przedstawił  opowieść „Dziewczynki z zapałkami są wśród nas”  opartą na motywach baśni Andersena. Zespół Szkół  im. Jana Pawła II w Gorzycach  wystąpił   ze spektaklem  „ Takie sobie spotkanie”. Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętego  Jana Pawła II w Tarnobrzegu zaprezentowała się w sztuce „ Jeż”. Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II  w Stojeszynie   opowiedział „O koguciku i kurce”, a Zespół Szkół im. Jana Pawła II  w Potoczku  podobnie, jak gospodarze wystąpił ze sztuką „ Mikołaj  - człowiek zwany Aniołem Dobroci”. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pysznicy  przedstawił losy  „Pinokia”, a Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ulanowie wystąpiło ze spektaklem   „Pokonać siebie”.

Występy zespołów oceniało jury w składzie: przewodniczący pan Krzysztof Czubak – instruktor teatralny w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli,  pani Bogusława Latawiec, również instruktor teatralny Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz pan Tomasz Turek – muzyk z wykształcenia.

Decyzją Jury Grand Prix XII Przeglądu w kategorii klasy I – III otrzymali uczniowie Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu. W kategorii klasy IV – VI i gimnazjum, statuetka Grand Prix powędrowała do uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Potoczku.

Nagrody uczestnikom przeglądu wręczali Jego Patroni: Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem pan Jan Pyrkosz i ksiądz Biskup Edward Frankowski, którzy skierowali również wiele ciepłych słów pod adresem organizatorów przeglądu oraz wszystkich uczestników. Podziękowania i gratulacje odebraliśmy także od kierownika Oddziału Zamiejscowego Kuratorium w Rzeszowie pana Dariusza Bździkota i przewodniczącej Sandomierskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II pani Teresy Pracownik.

Z kolei z naszej strony podziękowania powędrowały do księdza Henryka Krzyżanowskiego byłego proboszcza Zaklikowa, który wzbogacił szkolną Salę Patrona w piękną kolekcję dzieł poświęconych Janowi Pawłowi II.

Tekst: K. Stelmach

Fot.: D. Nieznalska