Stoisz w oknie w niebie - 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II

1 kwietnia 2023 roku w przeddzień 18. rocznicy śmierci Papieża Polaka społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej spotkała się na uroczystej Mszy św., aby oddać hołd Patronowi Szkoły. Mszę św. sprawował ks. biskup Edward Frankowski wraz z księżmi Krzysztofem Trykiem i proboszczem parafii ks. Marcinem Hejmanem. Po Mszy św. uczniowie i schola zaprezentowali program słowno – muzyczny, w którym tematem przewodnim była świętość i uśmiech. Całe życie papieża przepełnione było miłością do Boga i bliźniego, a uśmiech gościł na Jego twarzy zawsze, gdy spotykał młodych – nadzieję świata i Jego nadzieję. Jego nadzieja wciąż pamięta o Papieżu, poznaje naukę Ojca Świętego, głosi ją wierszem i piosenką, postawą życia.

Po części artystycznej zebrani w świątyni wierni wzięli udział w V Marszu Papieskim. Ścieżką papieską udaliśmy się do pomnika papieża znajdującego się przed budynkiem szkolnym. W wieczornym mroku oświetlonym pochodniami Marsz Papieski prowadził poczet sztandarowy i harcerze ze Szczepu Bieszczadnicy, a nad bezpiecznym przemarszem czuwali strażacy z OSP w Dąbrowie Rzeczyckiej. Gęste zasnute chmurami niebo wypłakało się wcześniej, by w takcie marszu pozwolić nam nie przemoczonym dotrzeć do pomnika, gdzie już czekał na nas uśmiechnięty święty. Widocznym znakiem upływającego czasu, kolejnych rocznic śmierci Jana Pawła II jest wadowicki dąb, który został przywieziony z Wadowic w 2005 roku jako niespełna metrowy patyk z kilkoma listkami. Dziś to już duże drzewo, które swoimi konarami, jak ojcowskimi ramionami otacza naszą szkołę i kolejne roczniki uczniów.

Tu głos zabrali wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz i ks. biskup Edward Frankowski. W swoich wypowiedziach zaakcentowali wielkość i zasługi Ojca Świętego dla Polski i świata. Zwrócili uwagę na zadanie jakie spoczywa na rodzicach i wychowawcach, aby zachować dobre imię Największego z Rodu Polaków. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem przez pana wójta, została odśpiewana „ Barka” ulubiona pieśń papieża. Na zakończenie głos zabrała dyrektor szkoły Barbara Pankowska, która podziękowała wszystkim za udział w marszu i zaprosiła do odwiedzania Szkolnej Sali Papieskiej w ciągu całego roku.

W przygotowanie marszu papieskiego zaangażowani byli nauczyciele: K. Stelmach, D. Nieznalska, M. Mozgawa i M. Dereń – Turek.

Tekst i fot.: K. Stelmach