Wycieczka do wioski indiańskiej i osady średniowiecznej

12 czerwca klasy 0,I, III i IV uczestniczyły w wycieczce do wioski indiańskiej „ Bonanza” w Zielonce i osady średniowiecznej w Hucie Szklanej. Pogoda nie sprzyjała nam od początku, ale mimo to wycieczka dostarczyła wielu wrażeń.

Podczas pobytu w wiosce indiańskiej „ Bonanza” zaproponowano  dzieciakom kilka zabaw, m.in.: wyścigi na deskach, zwijanie sznurka na czas, wszyscy mogli wykonać dla siebie pióropusze, pomalować twarz. Gdy na chwilę wyjrzało słońce mogliśmy opuścić namiot i wyjść na zewnątrz, aby zapolować na dzikiego zwierza, strzelać z łuku do tarczy, a także zobaczyć co zawierają wnętrza czterech indiańskich tipi ustawionych na terenie wioski. Dwie godziny minęły bardzo szybko i udaliśmy się do Huty Szklanej, aby zjeść obiad. Po obiedzie był dalszy ciąg zwiedzania, a mianowicie wizyta w osadzie średniowiecznej. Tu w chałupach krytych strzechą uczniowie mogli odbyć podróż w czasie i zobaczyć jak dawniej wyglądało życie ludzi, czym się zajmowali, w jakich warunkach mieszkali, gdzie i w jaki sposób przyrządzali i spożywali posiłki. W poszczególnych chałupach opowiedziano nam o pracy kowala, zielarki, tkacza czy garncarza. Niektóre z zaplanowanych atrakcji niestety nie doszły do skutku ze względu na pogodę. Deszcz i mgła skutecznie odstraszyły nas od nauki tańca średniowiecznego czy wjazdu kolejką na Święty Krzyż. Będzie okazja, by tu jeszcze wrócić.

Tekst i fot. : K. Stelmach